PskMood Uygulama

PskMOOD UYGULAMASINI EDİN

Duygularınızı takip edip kayıt altına almanızı ve onları analiz ederek kendinizi daha iyi tanıyıp daha iyi hissedebilmenizi sağlamayı amaçlayan PskMood uygulaması 1.0 sürümü ile marketlerde.

PskMood App Store’dan indir.

PskMood Google Play’den indir.

Benzer yaşam olayları karşısında diğer insanlarla benzer duygular hissettiğimizi varsayarız. İnsan olarak çok fazla ortak ruhsal dinamiğimiz olsa da günün sonunda dünyaya kendi kişiselleştirilmiş gözlüklerimizden bakar ve onu kendi kişisel tarzımızda deneyimlediğimizden bu varsayım her zaman doğru değildir. Çocukluk yaşantılarımız, deneyimlediğimiz önemli olaylar, travmalar, içselleştirilen farklı ebeveyn tutumları hangi olaylar karşısında ne gibi duyguları hangi şiddette deneyimleyeceğimizi doğrudan etkiler. Birimiz için eğlenceli olan bir deneyim bir diğerimiz için rahatsız edici duygulara neden olabilir. Örneğin çoğumuza son derece sevimli gelen ve sevecen hisler uyandıran kedilerin pek çok kişide korkuya neden olduğuna sıklıkla tanık oluruz. Duygularımızın önemli bir bölümü bize özgüdür ve duygularımızı tanımak kendimizi tanımaktır.

Duygularını takip etmek, duyguları dinlemek çok yaygın söylemler ve çok takip ettiğimiz yöntemler olsalar da bu konudaki pratiklerimizin büyük ölçüde hatalı olduğunu söylemek mümkün. Bizim pratiklerimiz yani duyguları takip etmekten anladığımız ağırlıklı olarak bize iyi hissettiren şeyleri yapıp, böyle hissettiğimiz yerlere, bize iyi hissettiren nesnelere yönelme ve bize kötü hissettiren durumlardan, yerlerden, kişilerden, nesnelerden kaçınma yönünde oluyor. Oysa iyi hissetmek doğru veya işlevsel olan bir şey yaptığımız anlamına gelmezken pek çok son derece doğru ve gerekli şeyi yaparken de gayet kötü hissedebiliriz. Sevdiğimiz duyguların da sevmediğimiz duygular da bize kendimizle ilgili bir şeyler anlatır dolayısıyla biz kişisel deneyimimizde bunları birbirinden ayırsak da iyi duygu, kötü duygu, doğru duygu, yanlış duygu yoktur. Her duygu kendi tarzıyla bize bizimle ve geçmişimizle ilgili bir takım mesajlar verir, önemli olan bu duyguları ve bize verdikleri mesajları doğru okuyabilmektir.

Hangi duyguların hayatımızda hakim olduğu, hangi duyguları hissetmenin bizim için bir amaç olduğu ve hangi duyguları hissetmekten köşe bucak kaçtığımız bize kendimizle, kişilik tipimizle, ruhsal sorunlarımızla ilgili son derece önemli veriler veriyor. Hemen her ruhsal sorunda, bozuklukta veya kişilik tipinde yaygın olarak görmeyi beklediğimiz bir takım duygular söz konusu.

Sonuç olarak kendimizi tanımak için duygularımız anlamamız ve anlamlandırmamız, rahatsız hissettiğimiz durumları çözümleyerek bunların üzerine gitmemiz gerekiyor. Duygularımız gibi duygularımız sonucunda tetiklenen davranışlarımız da son derece bağlamdan kopuk ve işlevsellikten uzak olabiliyor. Bunların farkına varabilmek de hayat akışınızda fark yaratacak hususların başlarında geliyor. Gurur, utanç, korku, değersizlik, yalnızlık, kıskançlık… Sizin hayatınıza hangi duygular hükmediyor. PskMood iç dünyanız ve duygularınız hakkındaki farkındalığınızı geliştirebilmeniz için pratik bir yardımcı olarak geliştirildi. Duygularınızı, bunları tetikleyen durumları ve bu duygular sonucunda tetiklenen davranışlarınız kararlı bir şekilde gözlemleyip kaydettiğinizde duygusal okuryazarlığınızın hızla arttığını göreceksiniz. Ben de bu süre zarfında çok sayıda rehberle size eşlik ediyor olacağım. Bu yüzden ara sıra siteyi kontrol etmeyi unutmayın.

Sağlıcakla kalın.

Karşılaştığınız hataları ve/veya geliştirme önerilerini linkte yer alan formdan iletebilirsiniz.

Bu yazıdaki içerik ilginizi çekmişse daha fazla içeriğe ulaşmak ve yeni içeriklerden haberdar olmak için mesleki İnstagram hesabımı takip edebilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Sliding Sidebar

WeCreativez WhatsApp Support
En kısa zamanda size dönüş yapacağım.