Özgüven

Bir-insanın özgüveninin düşük olduğunu söylerken yaklaşık olarak benzer şeyler düşünüyor ve anlıyor olsak da psikoloji literatüründe “özgüven” kavramının belirgin bir karşılığı olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanı sıra kavram olarak tam anlamıyla birbirlerini karşılamamakla beraber bütünüyle farklı olduğunu söyleyemeyeceğimiz (self-perception, self-concept, self-image, self-acceptance, self-confidence, ego strength, self-esteem) gibi literatürde yaygın kullanılan kavramlardan bahsetmek mümkün.

 

Birkaç farklı tanıma göz atabiliriz.

Bandura kişinin kendisini değerli hissetme yönündeki yargısı olarak tanımlamıştır.

Felz–> kişinin belli bir işi başarılı şekilde yapabileceğine, o işin üstesinden gelebileceğine yönelik insancı, kişinin kendi yetenek güç ve kararlarına güvenmesi.

Hambly –> özgüven kişinin kendi yeteneklerine kesin olarak inancıdır

 

Bazı araştırmacılar özgüvenin duruma özgü geçici bir özellik olmaktan öte süreklilik gösteren bir kişilik özelliği olduğunu ileri sürmüştür(Pervin ve John, 2019).

 

 

Genel olarak baktığımızda yüksek özgüvenin kişin kendisine karşı olumlu bir bakış açısına sahip olmasıyla birlikte karşılaştığı problemlerin üstesinden başarılı şekilde gelebileceğine olan inancıylala ilişkilendirilirken; düşük özgüven kişini kendisine karşı negatif bir bakış açısına sahip olup karşı karşıya olduğu görevlerde başarı gösterebileceğine dair inancının düşüklüğü ile ilişkilendiriliyor.

Peki Ama Neden

Yüksek Standartlar / Mükemmelliyetçilik

Yeterli Deneyime Sahip Olmama

Kendine karşı eleştirel ve yargılayıcı olma

Başka problemlerle birlikte gelişen tablolar

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Bu yazıdaki içerik ilginizi çekmişse daha fazla içeriğe ulaşmak ve yeni içeriklerden haberdar olmak için mesleki İnstagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırak:

Mail adresiniz yayınlanmayacak.

Sliding Sidebar

PSK ÇAĞRI GÜNEŞ

Psk Çağrı

Merhaba.
Ben Uzman Klinik Psikolog Çağrı Güneş.
...

Randevu Talebi

Ekim 2022
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Takipte Kalın

Önemli Kısayollar